ایمپلنت ­دندان چیست؟

ایمپلنت ­دندان چیست؟

تعریف ایمپلنت ­دندان چیست؟
ایمپلنت دندان یا کاشت دندان Dental implant ، نوعی پایه تیتانیومی یا فرم هایی هستند که به وسیله جراحی زیر لثه و داخل استخوان فک قرار می گیرند. هنگامی که آنها در جای خود قرار میگیرند، به دندانپزشک این امکان را میدهد که دندان های جایگزین را روی آنها قرار دهد.

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟
ایمپلنتها به استخوان فک وصل شده و حدود ۳ تا ۴ ماه تا اتصال و جوش خوردن کامل طول خواهد کشید. سپس قسمت تاج و روکش دندان ساخته و روی پایه ی آن قرار می گیرد. مراحل کاشت ایمپلنت به شرح ذیل می باشد :

ایجاد بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر (کاهش درد)
قرارگیری ایمپلنت در استخوان فک
اتصال دقیق در مدت زمان ۱۲ تا ۲۴ هفته
طراحی پروتز موقت روی ایمپلنت برای راحتی بیمار در طی این زمان
قالبگیری ایمپلنت اصلی (حساس ترین مرحله در ساخت پروتز)
قرار دادن تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه ی ایمپلنت

نحوه کار ایمپلنت دندان

توجه داشته باشید که برای کاشت دندان، شما باید لثه های سالم و استخوان مناسب برای نگهداری از آن داشته باشید. همچنین باید متعهد شوید که این سازه ها را سالم نگه دارید. مراقبت های دقیق از دهان و دستورات دندانپزشکی برای موفقیت درازمدت در کاشت ایمپلنتهای دندانی بسیار مهم است.

مزایای کاشت دندان
طبیعی جلوه نمودن ایمپلنت : انواع ایمپلنت دندان شامل اشکال و اندازه ها مختلف می شود. دندانپزشک یا ایمپلنتولوژیست ایمپلنتهایی را که با رنگ دندان های اصلی بیمار مطابقت دارد طراحی کرده و در شکاف ها قرار می دهد. هیچ کس جز بیمار و دندانپزشک نمی داند که دندان ها به صورت کاشته شده هستند.
بازگرداندن نیروی اصلی دندان : از آنجایی که کاشت های دندانی به فک وصل هستند و به وسیله تیتانیوم جایگزین ریشه دندان می شوند، اجازه می دهند تا مقدار بیشتری از نیرویی که می توان با دندان های طبیعی استفاده کرد، بکار برد.

مانع تغییر در شکل صورت می شود : دندان ها از ساختار چهره اصلی حمایت می کنند. هنگامی که دندان را از دست می دهید، این حمایت را نیز از دست می دهید و در نهایت سبب تغییر شکل فک و صورت شده و احتمالا پیرتر به نظر میرسید. ایمپلنت های دندانی در چهره تغییری به وجود نمی آورند و حتی مانع تغییر شکل آن می شود.
حفظ توانایی تکلم صحیح : برخی از گزینه های جایگزینی دندان، مانند پروتزها و یا دندان مصنوعی میتوانند بر توانایی فرد برای تلفظ صحیح کلمات تأثیر بگذارند. از آنجا که ایمپلنتهای دندان درست مانند دندانهای طبیعی عمل می کنند، فرد را قادر میسازند به راحتی و به طور طبیعی صحبت کند.
حفره های دهانی وجود نخواهد داشت : دندانهای مصنوعی و پروتز بین دندانها حفره ایجاد می کنند و محل رشد باکتری می شود و در نتیجه عفونت ایجاد می کند. اما ماده ای که ایمپلنتهای دندانی از آن ساخته میشوند، امکان ایجاد حفره را به صفر میرساند.


ایمپلنت دندان

مراقبت آسان : مراقبت از ایمپلنتهای دندان آسان است و نیازی به خرید محصولات خاص برای تمیز کردن یا مراقبت از آنها نیست.
بدون لغزش نارحت کننده : افراد دارای پروتزهای موقت گاهی اوقات در زمان صحبت کردن، خندیدن و خوردن غذا در عموم احساس ترس و نگرانی می کنند، زیرا پروتزها میتوانند در داخل دهان تغییر یا لغزش پیدا کنند. ایمپلنت دندان به طور ثابت در محل قرار دارند و هرگز فرد را خجالت زده نمیکنند.
پشتیبانی از دندان­های مجاور : شکاف در دهان که ناشی از عدم وجود یک دندان باشد و منجر به ناهماهنگی دندان ها می شود.ایمپلنت شکاف ها را پر کرده، این امکان را میدهد که یک لبخند زیبا داشته باشید.
راه حل دائمی : دیگر گزینه های جایگزینی دندان باید به صورت دوره ای تعمیر یا جایگزین شوند، اما ایمپلنت ها برای کل زندگی شما طراحی شده اند.
لبخند را به خود هدیه دهید : از لحاظ زیبایی شناسی، ایملنت طبیعی تر از روش های دیگر است. این روش برای دندان­های جلو بسیار مهم است. با پیشگیری از نقص استخوانی قابل مشاهده به شما لبخندی شاد هدیه می دهد.
عوارض ایمپلنت دندان
درباره عوارض ایمیپلنت دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد که شامل:

۱٫زمان بر بودن درمان
۲٫ریسک بالای عمل (احتمال عفونت)
۳٫انجام معاینات دندانپزشکی پی درپی و طولانی مدت
۴٫آیا ایمپلنت دندان درد دارد، یکی از مهمترین سوالاتی که برای از ایمپلنتولوژیست پرسیده میشود، که میزان دردایمپلنت به چه صورت است، که در ۵٫یک جواب ساده میتوان گفت با توجه اینکه ایمپلنتولوژیست کیست و چه مهارتی دارد، میتوان از عوارض و درد ناشی از ایمپلنت کاهش دهد.

کلینیک مدیکر پل رومی

اشتراك گذاری نوشته