دپارتمان چشم پزشکی

دکتر فرهاد ادهمی

 • جراح و متخصص بیماری های چشمی
 • فوق متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی پلک، مجاری اشکی و قرنیه
 • دانشیاردانشگاه علوم پزشکی

سوابق علمی

 • دکترای پزشکی عمومی
 • دکترای تخصصی جراحی و بیماری های چشم
 • فلوشیب فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترممی پلک، مجاری اشکی و حدقه

سوابق سیستم های آموزشی، علمی، اجرایی

 1. دانشیار پایه ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی
 2. جراح و متخصص بیماری های چشم با تجربه ۲۵ سال کاری
 3. مدیرگروه بیماری های چشم دانشگاه
 4. کارشناس سازمان نظام پزشکی کشور
 5. رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه
 6. معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی
 7. رئیس مرکز توسعه آموزشی دانشگاه علوم پزشکی
 8. مدیر کل توسعه آموزش و امور دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه

عمل جراحی پلاستیک پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می شود، برای برداشتن پف پلک ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است . اگر چین و چروک پلک بالا زیاد باشد ، پوست اضافه برروی مژه ها می افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می کند. قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت ها تحت تاثیر قرار می گیرد . این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است که انجام بلفاروپلاستی “جراحی زیبایی پلک” در چنین فردی، علاوه براینکه وضعیت چشم ها و پلک های وی را زیباتر می کند، محدودیت میدان بینایی وی رانیز برطرف می کند.

‌اگر شخصی به یکی از عیوب انکساری همچون نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و یا پیر چشمی دچار باشد، عمل جراحی انکساری می‌تواند روش بسیار مفیدی برای اصلاح و بهبود بینایی باشد. این نوع جراحی از طریق تنظیم توانایی تمرکز چشم با ایجاد تغییر در شکل قرنیه، عمل می‌کند. یکی از رایج‌ترین روش هاجراحی انکساری، لازیک (LASIK) است که در آن از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌شود.

بیماری در کودکان مادرزادی ،ودر بالغین اکتسابی می باشد این امر می تواند بدنبال ضربه به صورت و چشم، عمل جراحی سینوس و بینی و یامصرف برخی داروها رخ دهد . یکی از علل مهم اشک ریزش، تزریقات نادرست بوتاکس و چربی و جراحی پلک و ابرو بدون معاینه درست و قبلی این ناحیه صورت می باشد که منجر به عدم کارآیی پلک در سیستم تخلیه اشکی می شود. اشک ریزی علامت عمده دربیماران می باشد. گاهی تجمع اشک درچشم سبب تارشدن دید شده و بیمار به این علت مراجعه می کند. گاهی این انسداد منجر به عفونت و ترشحات چرکی و چسبنده می شود. عفونت ممکن است سبب برآمدگی پوست درناحیه کیسه اشکی دربخش داخلی پلک گردد.

سرطان چشم یا نئوپلاسم چشم : تومورهای مربوط به چشم و قسمت‌های مرتبط با آن را شامل می‌شود. سرطان چشم می‌تواند بر تمام قسمت‌های چشم تأثیر بگذارد و همچنین ممکن است از چشم شروع شده یا از متاستاز (گسترش سرطان از اندام‌های دیگر به چشم) به وجود آید. رایج‌ترین متاستاز سرطان‌هایی که به چشم منتشر می‌شود سرطان پستان و سرطان ریه است. از دیگر سرطان‌های عامل می‌توان به سرطان پروستات، سرطان کلیه، سرطان غده تیروئید، سرطان پوست، سرطان روده بزرگ، سرطان خون یا لوسمی اشاره کرد که کمتر رایج هستند.

آب مرواريد، كدر شدن عدسي چشم است كه منجر به مشكلات بينايي مي‌شود. در مراحل اوليه، استفاده از نور قوي و عينك، مشكلات بينايي ناشي از آب مرواريد را كمتر مي‌كند. اما در مراحل بعدي بيماري، انجام جراحي براي بهبود بينايي ضروري است. امروزه عمل جراحي آب مرواريد كم خطر و بسيار موثر است.

تخلیه چشم نابینا و جراحی پروتز زیبایی به منظور حفظ زیبایی

رفع افتادگی پلک

تزریق بوتاکس و فیلر